TGIF: Warcraft II, Fantasian, Indiana Jones

Vítejte, vážení! Vítejte u první pátečního newsletteru Herních vláken. Prvním rozšíření celého konceptu, který zatím i nadále pokračuje v „programu předběžného přístupu“ – newsletter se rozšiřuje, upravuje, ladí a vylepšuje. Tak, abych mohl někdy příští rok po vzoru Zergů zahlásit „Evolution complete!“ a smazat zmínky o předběžném přístupu. Ale nepředbíhejme a pojďme k dnešku.
Jak už jsem psal v TGIF, páteční newsletter bude odpovídat na otázku „co si zahrát“ a bude hlavně o novějších hrách, byť retru se vyhýbat nebudu. Což ostatně dokazuje hned první díl, protože Blizzard se zase jednou zachoval jako vůl a nahrál mi hezky na smeč. Tak proč si nezahrát Warcraft II?
Vytáhnout takhle těžký retro kalibr hned do prvního pátečního vydání Herních vláken je spíše výjimkou. Retro hrám se chci věnovat v budoucnu trochu jiným způsobem, nicméně když to bude vhodné, nebudu se jim v pátečních newsletterem vyhýbat. Proto další kousek není tak starý a ten třetí je dokonce zbrusu nový. Tak pojďme na to! Proč si teď nezahrát třeba druhý Warcraft, novou verzi Fantasian a čerstvého Indyho?
Warcraft II: Tides of Darkness z GOGu mizí, ale u Blizzardu žije dál

Job’s done!
Jako by to bylo včera. Někdo přinesl na jednu z našich LAN parties v devadesátkách divnou fantasy strategii. Warcraft II. A byla ruka v rukávě. Osobně jsem z blizzardích strategií vždycky preferoval StarCraft, ale do jeho fantasy předchůdce se nešlo nezamilovat hned na první dobrou.
Nemusím tu snad dlouho rozebírat proč a jak se Warcraft II: Tides of Darkness nesmazatelně zapsal do historie realtime strategií. Ten pocit, kdy jako Aliance řídíte armády pěšáků, lučištníků a jezdců na gryfech, nebo naopak, když s Hordou velíte brutální síle orků, trollů a ogřích mágů, byl tehdy omamný. Druhý Warcraft fungoval ve své době na výbornou – základní hratelnostní smyčka s těžbou, budováním a soubojem byla nejen funkční, ale i chytlavá.
Kouzlo ale nespočívalo jen v jádru hratelnosti. Tu Blizzard dokázal pocukrovat ještě na tehdejší dobu velkou mírou detailů. Vtipů, narážek, nebo třeba jen pestrým prostředím a možnostmi. A hlavně špičkovým multiplayerem. Už tehdy šlo o blizzardí titul, který měl sice povedenou kampaň, ale celé to stálo a padalo na parádním multiplayeru. Minimálně u nás na LANkách byl druhý Warcraft stálice, než ho vystřídal StarCraft, třetí Warcraft a další hromada neblizzardích her.
Z pohledu moderního hráče jsou desítky let staré herní mechaniky možná jednoduché a svým způsobem i těžkopádné. Jenže jsou pořád funkční, zábavné a chytlavé. Takže ano, Warcraft II jde hrát pořád i dnes. Musíte trochu přimhouřit (obě) oči, pochopitelně neřešit grafiku a překousnout nějaké ty dobové výstřelky hratelnosti a ovládání, ale světe div se, ono to není tak těžké. Hratelnost je nadčasová.
Pokud to do 13. prosince stíháte a pokud můžete, kupte si hru na GOGu. Budete ji mít v té nejlepší možné verzi. Pak z GOGu bohužel zmizí, jak jsem psal v posledních středečních Herních vláknech. Ale není všem dnům konec – pokud to z GOGu nestihnete, můžete sáhnout po původní verzi přímo od Blizzardu, nebo si tamtéž pořídit nedávno vydaný remaster. Ať už se vrhnete na jakoukoliv verzi, nebudete litovat. For the Horde!
Věděli jste, že:
🌫️ Unikátní fog of war: Warcraft II přinesl revoluční mechaniku fog of war, která skryla neprozkoumané oblasti a pohyby nepřátel. Hráči tak byli nuceni k průzkumu a promyšlenému plánování. Úplně první sice nebyl, fog of war byl třeba už v Dune II, ale Warcraft II mechaniku posunul zase o kus dál a zpopularizoval.
😂 Vtipné reakce jednotek: Jednotky ve hře měly osobitý humor. Například Human Peasant při opakovaném klikání zahlásil: „Job’s done,“ což dodalo hře nezapomenutelný šmrnc a dříve nepříliš často používanou hravost.
🌐 Multiplatformní multiplayer: Hra umožňovala multiplayerová klání napříč platformami, tedy mezi MS-DOS, Windows a Mac OS, což bylo ve své době poměrně zásadní. Multiplatformní multiplayer dodnes není samozřejmostí.
🛠️ Vývoj datadisku v zákulisí: Warcraft II: Beyond the Dark Portal měl být původně dílem Cyberlore Studios. Blizzard si však kvůli nespokojenosti vývoj datadisku převzal a dokončil ho interně.
🎵 Hudební vtípek pro zasvěcené: Na CD datadisku byla ukryta skladba „I’m a Medieval Man,“ což byla parodie na písničku „Mechanical Man“ z konkurenční RTS Command & Conquer.
📈 Globální úspěch: Do roku 2001 se prodalo více než 3 miliony kopií, z toho dvě třetiny v USA. Warcraft II se tak stal jedním z nejúspěšnějších strategických titulů své doby.
🗺️ Editor map: Integrovaný editor map přilákal kreativní komunitu, která tvořila vlastní scénáře a prodloužila životnost hry. Z editorů následně těžily i další hry Blizzardu, především StarCrat II a Warcraft III.
Kam dál:
Against the Storm: Jiné pojetí klasické strategie. Tenhle roguelite kousek vás hodí do víru nekonečných bouří, kdy budete budete muset spravovat několik osad současně. Vedle perfektně zvládnutých soubojů a správy zdrojů bude potřeba i taktizování při výstavbě základny, tak trochu v duchu Warcraft II.
Heroes of the Storm: Evoluce RTS soubojů, aneb MOBA od Blizzardu spojující hrdiny Warcraftu s jinými světy. HotS má týmové bitvy, důraz na schopnosti hrdinů, spolupráci hráči a přímočarou, ovšem propracovanou a chytlavou hratelnost.
Stormgate: Moderní pojetí žánru od bývalých tvůrců Blizzardu. Zatím jen v early accessu a s mouchami, ale velkou duší, a ještě větším potenciálem do budoucna.
Fantastické moderní JRPG Fantasian: Neo Dimension vyšlo už i na PC a konzole

Vlastně taky nostalgie, ale z úplně jiného soudku. Apple totiž přichází o jednu ze svých nejzajímavějších Arcade exkluzivit. Fantasian je hodně zajímavé, ale hlavně výborné spojení kouzla klasických tahových RPG s inovativními úpravami, které zlepšují nejen přístupnost, ale celkový zážitek. Díky ručnímu vizuálnímu stylu a vylepšením v čele se systémem Dimengeon, působí Fantasian jak nostalgicky, tak svěže. Je to super volba pro fanoušky žánru, kteří chtějí zažít klasiku bez jejích kostrbatých prvků, ale se srdcem na správném místě.
🎨 Estetika Fantasianu připomíná éru RPGček na prvním PlayStationu. Hřejivé lesy kontrastují s chladným mechanickým prostředím a vše působí jako nádherné diorama.
🎮 Unikátní mechanika umožňuje strategické zaměřování útoků. Stejně promyšlené, jako uspokojivé.
🌌 Občas místy otravné náhodné souboje se přesouvají do jiné dimenze. To umožňuje čelit nashromážděným nepřátelům ve zvolený okamžik, přidávající prvky logiky a plánování.
🔄 Tradiční prvky RPG tady pořád jsou, ale prošly si znatelnou modernizací. Díky tomu je všechno přístupnější a jednodušší.
🕹️ Fantasian je jako stvořený pro všechny, kteří hledají návrat ke klasickým RPG. Přitom modernizované prvky a design navazují na ducha her jako Dragon Quest III.
Kam dál:
Octopath Traveler: Osm různých hrdinů, osm různých příběhů a moderní pojetí tradičního JRPG jako řemen. Přístupné i pro žánrem nepolíbené, navíc s parádním audiovizuálním stylem, který z hlavy jen tak nevymažete.
Evoland 2: Akčně adventurní RPG, které vás provede žánrovou historií. Mění se nejen hratelnost, ale dost radikálně i vizuál. Dost unikátní nostalgický trip, kterých moc není.
Chrono Trigger: Absolutní žánrová legenda, klasika a bomba v jednom. Špičková hudba, dnes už sice trochu zastaralá hratelnost, ale pořád pecka. Můžete hrát i na mobilech.
Indiana Jones and the Great Circle má na Metacriticu 86 bodů ze 100

„I don't know, I'm making this up as I go.“
Indy to měl ve hrách vždycky těžší. Hry to většinou špatné nebyly, ale většinou dominovala Lara. A pak Nathan Drake. Chudák Indy navíc neměl tolik možností, jak prorazit. Obzvláště v posledních dvaceti letech těch her vážně moc nebylo, a tak nemá smysl pořád vytahovat z rukávu tisíckrát ohraný Fate of Atlantis. Ano, zahrajete si ho. A zahrajte si i nového Indiana Jones and the Great Circle. Podle prvních recenzí se to fakt povedlo! Tak si pojďme prosvištět hlavní body z recenzí na Metacriticu:
🗺️ Indiana Jones and the Great Circle ctí odkaz původních filmů a ducha Indiana Jonese prý vystihuje na výbornou. Od legendárních gest Harrisona Forda, přes filmovou typografii, až po autentické vyprávění, které svou kvalitou může konkurovat i Dobyvatelům ztracené archy.
🏛️ Lokace jsou zpracovány s neuvěřitelnou věrností. Ssouboje, jakkoliv jsou vedlejší, jsou uspokojivé. Hra obecně klade větší důraz na průzkum a hádanky. A když už dojde na souboje, jsou prý jako stealth a jako ve filmech - silně improvizační. A pokud vás přestane bavit hlavní příběh (což by se stát nemělo), můžete se spolehnout na až překvapivě propracované vedlejší úkoly.
🎵 Vizuál by se prý neztratil ani na stříbrném plátně, stejně jako hudba či výkony dabérů. Výsledkem má být intenzivní atmosféra, která prostě a jednoduše funguje.
🧩 Hádanky jsou vymyšlené chytře, místy až spektakulárně. Tu a tam se prý může objevit drobný technický problém, ale není to nic vážného a vůbec je nový Indy kolem a kolem nesmírně povedený a na dnešní poměry velkých her až překvapivě vyladěný.
Recenze na Indyho najdete na Metacriticu.
Věděli jste, že:
🧭 Indiana Jones poprvé vstoupil do herního světa v roce 1982 hrou Raiders of the Lost Ark na Atari 2600.
🗺️ V roce 1992 se hráči dočkali Indiana Jones and the Fate of Atlantis, hry s originálním příběhem o pátrání po ztracené Atlantidě. Dodnes je hra považována za jednu z nejlepších svého žánru.
🐍 V roce 1999 spatřila světlo světa první 3D hra s Indianou, Indiana Jones and the Infernal Machine, zasazená do éry studené války, kde Indiana čelí sovětským agentům hledajícím starověké babylonské stroje.
🐦 Indiana Jones and the Iron Phoenix, zamýšlené pokračování Fate of Atlantis, mělo vyjít v roce 1995. Kvůli kontroverznímu příběhu a technickým problémům nakonec ale padlo rozhodnutí vývoj zrušit.
💀 Ve Fallout: New Vegas můžete najít kostru v lednici, což odkazuje na scénu z Kingdom of the Crystal Skull.
🧌 Ve World of Warcraft se objevuje postava archeologa jménem Harrison Jones, který parafrázuje slavné hlášky Indyho.
⛏️ Borderlands zase odkazují na Henryho Jonese Sr. achievementem „You call this archaeology?“.
🎫 V Broforce najdete hratelnou postavu Indiana Bronese, zatímco odkaz na hlášku z The Last Crusade najdete v achievementu jménem „No Ticket!“.
🧱 V roce 2008 vyšlo LEGO Indiana Jones: The Original Adventures, které vtipně převypráví první tři filmy. O rok později následoval LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Continues, který pokrývá i čtvrtý film a přináší nové úrovně i mechaniky.
Kam dál:
Uncharted: The Lost Legacy: Za mě ten nejlepší díl Uncharted. Na rozdíl od příliš natahovaných a nekonzistentních hlavních dílů série má tenhle tempo. Tempo, zajímavé nápady, vyladěnou hratelnost, a tak akorát ideální délku.
Phantom Abyss: Procedurálně generované chrámy plné pastí a výzev, pohled první osoby a bič. Phantom Abyss svoji inspiraci neskrývá a je to jedině dobře. Dynamický pohyb po prostředí a prvky asynchronního multiplayeru pak celou věc posouvají ještě o kousek dál. Zkuste!
La Mulana: Intenzivní dobrodružství v trochu jiném stylu, ale pořád šité na míru fanouškům Indyho. V roli Lumisy Kosugi, archeoložky s bičem, zkoumáte prastaré ruiny plné hádanek a pastí. Nelineární průzkum a luštění záhad věrně zachycují atmosféru klasických výprav, zatímco retro grafika a atmosférický soundtrack dodávají hře ten správný šmrnc.
Co si třeba taky zahrát
🃏 Víte, že Balatro vyšlo nedávno na mobily? Nehrajte to!
🐶 Mobilní Animal Crossing: Pocket Camp se zbavil otravných mikrotransakcí a vyšel v mírně lepší verzi za peníze. Je to lepší, je to zábavné, ale New Horizons u mě osobně pořád vede.